THE BRITISH SOCIETY OF AESTHETICS ANNUAL CONFERENCE

The British Society of Aesthetics Annual Conference
21-23 September 2018, St Anne’s College, Oxford

 
REGISTRATION IS NOW OPEN
Click the button below to register for this conference.

Register now!  
 
KEYNOTE SPEAKERS
Sally Haslanger (Massachusetts Institute of Technology), ‘Cultural “Logics” and Sites of Resistance’
Carolyn Korsmeyer (University at Buffalo), ‘A Tour of the Senses’
Clio Barnard (University of Kent & filmmaker: The Arbor (2010), The Selfish Giant (2013), Dark River (2017)) will present the William Empson Lecture

INVITED SYMPOSIUM
Creativity in Art
Berys Gaut (St Andrews), ‘Radical Artistic Creativity’
Alison Hills (Oxford), ‘Creativity: Virtue or Vice?’
Eileen John (Warwick), ‘Similes, Analogies and Creative Thought’

SYMPOSIA
Non-Visual Aspects Of Our Engagements With Theatre
Bence Nanay (Antwerp / Cambridge), ‘Multimodal Mental Imagery in the Theatre’
Lynne Kendrick (London), ‘Theatre Aurality: the Possibilities of Sound in the Dark’
David Roesner (Munich), ‘Sound Decisions: What Theatre Musicians Consider to “Sound Good”’

On Narrative Immersion
Paloma Atencia Linares & Miguel Ángel Sebastián (UNAM), ‘On being ‘Transported’ or ‘Immersed’ in a Narrative: propositional attitudes and attention’
Stacie Friend (Birkbeck), ‘Immersion in Storyworlds’
Jonathan Gilmore (The Graduate Centre, CUNY), ‘Imaginative Immersion and Inflection

Philosophy and Contemporary Art
Louise Hanson (Cambridge), ‘Morality and Metaphysics in Insult to Injury’
Diarmuid Costello (Warwick), ‘Varieties of Political Art: The Curious Case of Jeremy Deller’
Jason Gaiger (Oxford), ‘Composition and Parthood: Huyghe’s Untilled’

BSA ESSAY PRIZE WINNER
To be announced

REGULAR PAPERS
James Camien McGuiggan (Southampton), ‘What Can Irish Trad Teach Philosophers?’
Panos Paris (Birmingham), ‘Beauty and Exemplarist Moral Theory’
Nils-Hennes Stear (Southampton), ‘Is Aesthetic Immoralism Obviously True?’
Ken Wilder (University of the Arts London), ‘Nelson Goodman on Architecture: The Case of Sigurd Lewerentz’s Uncut Bricks’
Nick Wiltsher (Antwerp), ‘You Really Can See Fictional Characters’

POSTGRADUATE PAPERS
Servaas van der Berg (British Columbia), ‘Striving Play and the Appreciative Motivational Profile’
Shannon Brick (The Graduate Centre, CUNY), ‘Can Pictures Increase Virtue?’
Zoe Cunliffe (The Graduate Centre, CUNY), ‘Testimonial Injustice and the role of Narrative Fiction’
Miguel F Dos Santos (Princeton / UCL), ‘Vague Art’
Irene Martínez Marín (Uppsala), ‘Appreciating Reflective Emotions in Art’
Phyllis Pearson (British Columbia), ‘Cultural Appropriation and Aesthetic Normativity’
Angela M Sun (Michigan), ‘Architects as Public Artists’
Eva Perez de Vega Steele (The New School for Social Research), ‘The Body of Architecture and its Images’

PROGRAMME COMMITTEE
Hans Maes (co-chair, Kent), Katherine Thomson-Jones (co-chair, Oberlin), Catharine Abell (Manchester), Emily Caddick Bourne (Hertfordshire), James Grant (Oxford), Louise Hanson (Cambridge), Andrew Huddleston (Birkbeck), Lisa Jones (St Andrews), María José Alcaraz León (Murcia), Jenefer Robinson (University of Cincinnati)
F R I D A Y, 2 1 S E P T E M B E R

12:30 REGISTRATION OPENS (Porters Lodge)

13:00-14:00 LUNCH (Dining Hall)

14:00-16:00 CHOICE OF PARALLEL SESSIONS – SYMPOSIUM OR 2 PAPERS
Either (Danson Room, Hartland House):
Philosophy and Contemporary Art
Louise Hanson (Cambridge), ‘Morality and Metaphysics in Insult to Injury’
Diarmuid Costello (Warwick), ‘Varieties of Political Art: The Curious Case of Jeremy Deller’
Jason Gaiger (Oxford), ‘Composition and Parthood: Huyghe’s Untilled’

Or (Seminar Room 1):
Panos Paris (Birmingham), ‘Beauty and Exemplarist Moral Theory’;
Nils-Hennes Stear (Southampton), ‘Is Aesthetic Immoralism Obviously True?’

16:00-16:30 TEA / COFFEE (Foyer B, Ruth Building)

16:30-17:30 CHOICE OF PARALLEL PAPER SESSIONS:
Either (Danson Room, Hartland House):
James Camien McGuiggan (Southampton), ‘What Can Irish Trad Teach Philosophers?’

Or (Seminar Room 1):
Ken Wilder (University of the Arts London), ‘Nelson Goodman on Architecture: The Case of Sigurd Lewerentz’s Uncut Bricks’

17:30-19:00 BSA/ASA WOLLHEIM MEMORIAL LECTURE (Danson Room, Hartland House)
Carolyn Korsmeyer (Buffalo), ‘A Tour of the Senses’

19:00-19:30 DRINKS RECEPTION (Foyer B, Ruth Deech

19:30 DINNER (Dining Hall)

S A T U R D A Y, 2 2 S E P T E M B E R

09:00-10:30 CHOICE OF PARALLEL PAPER SESSIONS:
Either (Tsuzuki Lecture Theatre):
Angela M Sun (Michigan), ‘Architects as Public Artists’;
Eva Perez de Vega Steele (The New School for Social Research), ‘The Body of Architecture and its Images’

Or (Seminar Room 7):
Shannon Brick (The Graduate Centre, CUNY), ‘Can Pictures Increase Virtue?’;
Irene Martínez Marín (Uppsala), ‘Appreciating Reflective Emotions in Art’

10:30-11:00 TEA / COFFEE (Foyer A, Ruth Deech)

11:00-13:00 INVITED SYMPOSIUM (Tsuzuki Lecture Theatre):
‘Creativity in Art’
Berys Gaut (St Andrews), ‘Radical Artistic Creativity’
Alison Hills (Oxford), ‘Creativity: Virtue or Vice?’
Eileen John (Warwick), ‘Similes, Analogies and Creative Thought’

13:00-14:00 LUNCH (Dining Hall)

14:00-14:30 ANNUAL GENERAL MEETING (Tsuzuki Lecture Theatre)
BSA members only

14:30-16:00 CHOICE OF PARALLEL SESSIONS:
Either (Tsuzuki Lecture Theatre):
Zoe Cunliffe (The Graduate Centre, CUNY), ‘Testimonial Injustice and the role of Narrative Fiction’;
Miguel F Dos Santos (Princeton / UCL), ‘Vague Art’

Or (Seminar Room 7):
Servaas van der Berg (British Columbia), ‘Striving Play and the Appreciative Motivational Profile’;
Phyllis Pearson (British Columbia), ‘Cultural Appropriation and Aesthetic Normativity’

16:00-16:30 TEA / COFFEE (Foyer A, Ruth Deech)

16:30-17:30 CHOICE OF PARALLEL PAPER SESSIONS:
Either (Tsuzuki Lecture Theatre) BSA Essay Prize Winner (tba)

Or (Seminar Room 7):
Nick Wiltsher (Antwerp), ‘You Really Can See Fictional Characters’

17:30-19:00 WILLIAM EMPSON LECTURE (Tsuzuki Lecture Theatre)
Presented by the filmmaker Clio Barnard (The Arbor [2010], The Selfish Giant [2013], Dark River [2017])

19:00-19:30 DRINKS RECEPTION (Foyer A, Ruth Deech)

19:30 DINNER (Dining Hall)
Announcement of prize for best postgraduate paper

S U N D A Y, 2 3 S E P T E M B E R

09:00-11:00 CHOICE OF PARALLEL SYMPOSIA:
Either (Tsuzuki Lecture Theatre):
‘On Narrative Immersion’
Paloma Atencia Linares & Miguel Ángel Sebastián (UNAM), ‘On being ‘Transported’ or ‘Immersed’ in a Narrative: propositional attitudes and attention’;
Stacie Friend (Birkbeck), ‘Immersion in Storyworlds’;
Jonathan Gilmore (The Graduate Centre, CUNY), ‘Imaginative Immersion and Inflection’

Or (Seminar Room 7):
‘Non-Visual Aspects Of Our Engagements With Theatre’
Bence Nanay (Antwerp / Cambridge), ‘Multimodal Mental Imagery in the Theatre’;
Lynne Kendrick (London), ‘Theatre Aurality: the Possibilities of Sound in the Dark’;
David Roesner (Munich), ‘Sound Decisions: What Theatre Musicians Consider to “Sound Good”’

11:00-11:30 TEA / COFFEE (Foyer A, Ruth Deech)

11:30-13:00 KEYNOTE ADDRESS (Tsuzuki Lecture Theatre)
Sally Haslanger (Massachusetts Institute of Technology), ‘Cultural “Logics” and Sites of Resistance’

13:00-14:00 LUNCH (Dining Hall)

14:00 Conference closes

Programme subject to change